Skip to content

1316 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block419
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningCS
Sq Footage875
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
65%
Improvement Value:$141,600
35%
Total Assessment$405,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,757+16.3%
2024$5,810+27.7%
2023$4,549+7.0%
2022$4,251+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5506, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1940