Skip to content

307 Birch DriveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$121,800
Last Sale Date
Sep 30, 1991

Property Information

Block4208
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-C-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
49%
Improvement Value:$289,900
51%
Total Assessment$569,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,111+3.7%
2024$7,818-0.4%
2023$7,848-1.1%
2022$7,936+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$121,800
DeedBook 5093, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1955