Skip to content

301 Birch DriveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 18, 2017

Property Information

Block4208
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,309
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,200
58%
Improvement Value:$207,400
42%
Total Assessment$498,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,577+4.7%
2024$7,235+8.7%
2023$6,656-2.2%
2022$6,807+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,309DeedBook 9220, Page 7414Recorded4/4/2017

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8952, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1955