Skip to content

17 Jumping Brook DrNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Apr 25, 2011

Property Information

Block4216
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,400
64%
Improvement Value:$211,200
36%
Total Assessment$584,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+8.3%
2024$8,015+8.4%
2023$7,391-1.8%
2022$7,527+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 8889, Page 1267

Property Built

Built

Year Built: 1957