Skip to content

26 Jumping Brook DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 12, 2004

Property Information

Block4215
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
50%
Improvement Value:$292,200
50%
Total Assessment$579,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,238+4.0%
2024$7,918-1.7%
2023$8,057-1.0%
2022$8,137+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8345, Page 1828

Property Built

Built

Year Built: 1958