Skip to content

19 Jumping Brook DrNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block4217
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.4

Building Details

Building Class18
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,600
60%
Improvement Value:$189,600
40%
Total Assessment$475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,202+4.7%
2024$6,879-0.7%
2023$6,924-0.8%
2022$6,983+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 9356, Page 5967Recorded7/8/2019

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 9067, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1961