Skip to content

1016 Old Corlies AveNeptune, NJ 07753

Built 1942

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block4302
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,700
58%
Improvement Value:$223,500
42%
Total Assessment$527,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,978+6.2%
2024$7,511+10.3%
2023$6,810-1.5%
2022$6,915+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942