Skip to content

113 Willow DrNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block4304
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,500
63%
Improvement Value:$168,100
37%
Total Assessment$450,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,353+5.2%
2024$6,037+10.5%
2023$5,462-3.7%
2022$5,670+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8603, Page 2667

Property Built

Built

Year Built: 1952