Skip to content

6 Olive StNeptune, NJ 07753

Built 1925

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
May 21, 1991

Property Information

Block4403
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
53%
Improvement Value:$226,100
47%
Total Assessment$481,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,885+3.0%
2024$6,684+9.3%
2023$6,117+1.9%
2022$6,005+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5070, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1925