Skip to content

8 Olive StNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block4403
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-AG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,601
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
61%
Improvement Value:$176,100
39%
Total Assessment$456,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,897+4.5%
2024$6,597+4.1%
2023$6,337+1.9%
2022$6,221+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,601DeedBook 9612, Page 8182Recorded8/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955