Skip to content

11 Jagger AveNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block4503
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,200
56%
Improvement Value:$246,100
44%
Total Assessment$557,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,855+5.6%
2024$7,435+6.1%
2023$7,009+2.1%
2022$6,867+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 9098, Page 7187NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961