Skip to content

4 Cora StNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block4503
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-P-1AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,700
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,200
60%
Improvement Value:$206,000
40%
Total Assessment$517,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,804+5.7%
2024$7,385-0.7%
2023$7,436+2.3%
2022$7,271+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 9178, Page 4880Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$193,500
DeedBook 8059, Page 2899

Property Built

Built

Year Built: 1962