Skip to content

5 Dianne DrNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block4504
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-S-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,700
58%
Improvement Value:$226,800
42%
Total Assessment$540,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,193+5.5%
2024$7,766-9.5%
2023$8,581+10.1%
2022$7,794+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 9468, Page 8052Recorded12/31/2020

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 9176, Page 2272Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$334,900
DeedBook 8735, Page 6153

Property Built

Built

Year Built: 1965