Skip to content

105 Remsen Mill RdNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block4504
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,100
64%
Improvement Value:$213,200
36%
Total Assessment$592,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785+8.5%
2024$8,098+16.3%
2023$6,964+5.6%
2022$6,593+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 9549, Page 7855Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 9405, Page 7266Recorded4/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1904