Skip to content

219 Robbins RoadNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Jul 23, 2003

Property Information

Block4710
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF 6/4/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,491
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
64%
Improvement Value:$165,900
36%
Total Assessment$466,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,007+10.5%
2024$7,249+4.9%
2023$6,914+4.3%
2022$6,627+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 8271, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1955