Skip to content

318 N Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Jun 12, 2003

Property Information

Block4710
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SCB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$478,900
75%
Improvement Value:$162,100
25%
Total Assessment$641,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,259+12.9%
2024$8,203-9.4%
2023$9,050+3.8%
2022$8,720+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 8246, Page 5624

Property Built

Built

Year Built: 1952