Skip to content

310 Durand RdNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 25, 2014

Property Information

Block4903
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
69%
Improvement Value:$157,700
31%
Total Assessment$505,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,217+11.4%
2024$7,379-1.5%
2023$7,491+4.2%
2022$7,191+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 9084, Page 5400

Property Built

Built

Year Built: 1961