Skip to content

421 Valley RdNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block4802
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,361
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,600
56%
Improvement Value:$408,500
44%
Total Assessment$932,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,824+8.7%
2024$12,723+17.0%
2023$10,873+4.0%
2022$10,454+3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958