Skip to content

134 Overlook DrNeptune, NJ 07753

Built 1925

Last Sale Price
$185,500
Last Sale Date
Jul 11, 2020

Property Information

Block4802
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SF 5/2/1
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,680
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,900
62%
Improvement Value:$238,000
38%
Total Assessment$621,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,473+25.2%
2024$8,362+1.2%
2023$8,266+4.1%
2022$7,943+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,500

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9458, Page 6275NU CodeDoubtful title (14)Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$206,800

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9143, Page 7718Recorded12/9/2015

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 8243, Page 6418

Property Built

Built

Year Built: 1925