Skip to content

125 Mc Dermott RdNeptune, NJ 07753

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2000

Property Information

Block4806
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,300
79%
Improvement Value:$133,300
21%
Total Assessment$623,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,598+14.3%
2024$7,519-4.7%
2023$7,889+2.1%
2022$7,724-4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927