Skip to content

119 Bennett RoadNeptune, NJ 07753

Built 1964

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 21, 2020

Property Information

Block4807
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,132
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
60%
Improvement Value:$235,900
40%
Total Assessment$583,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,562+9.5%
2024$8,732-5.1%
2023$9,204+9.1%
2022$8,438+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 9418, Page 6258Recorded6/5/2020

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 8680, Page 5866

Property Built

Built

Year Built: 1964