Skip to content

128 Wilson RoadNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block4807
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class18
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,711
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
49%
Improvement Value:$307,000
51%
Total Assessment$607,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,434+7.6%
2024$9,693+29.5%
2023$7,486+4.4%
2022$7,172-14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,711DeedBook 9628, Page 5188NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/22/2022

Property Sale

Sale
$354,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 9251, Page 3612Recorded9/28/2017

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 5240, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1962