Skip to content

209 N Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 2015

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block4810
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,668
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,500
43%
Improvement Value:$337,000
57%
Total Assessment$595,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,700+6.6%
2024$10,034+33.4%
2023$7,522+4.8%
2022$7,178+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 8491, Page 4555Recorded9/1/2005

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5405, Page 929