Skip to content

215 N Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Dec 28, 2001

Property Information

Block4810
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,109
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,400
58%
Improvement Value:$256,600
42%
Total Assessment$612,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,724+9.4%
2024$8,885-0.2%
2023$8,901+4.4%
2022$8,523+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft2,109DeedBook 8087, Page 537Recorded2/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1965