Skip to content

111 Lakewood RoadNeptune, NJ 07753

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2009

Property Information

Block4814
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,917
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,700
49%
Improvement Value:$328,600
51%
Total Assessment$640,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,054+6.5%
2024$10,383+9.1%
2023$9,517+9.8%
2022$8,667-1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941