Skip to content

109 Lakewood RoadNeptune, NJ 07753

Built 2009

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 5, 2006

Property Information

Block4814
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,693
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,900
50%
Improvement Value:$308,000
50%
Total Assessment$615,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,728+6.0%
2024$10,117+11.9%
2023$9,039+8.5%
2022$8,332-1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 8567, Page 1948