Skip to content

304 Hillside DrNeptune, NJ 07753

Built 1976

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jul 7, 1992

Property Information

Block4907
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,251
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,400
68%
Improvement Value:$170,000
32%
Total Assessment$535,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,307+11.7%
2024$7,440+1.0%
2023$7,363+4.2%
2022$7,066+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5150, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1976