Skip to content

1719 Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1970

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 30, 2008

Property Information

Block714
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
52%
Improvement Value:$189,600
48%
Total Assessment$392,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,029+12.1%
2024$5,378+38.2%
2023$3,892+13.9%
2022$3,416+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8757, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1970