Skip to content

403 Overlook DrNeptune, NJ 07753

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2014

Property Information

Block4907
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,600
49%
Improvement Value:$322,800
51%
Total Assessment$636,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,804+7.5%
2024$10,047+20.9%
2023$8,308+4.4%
2022$7,957+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953