Skip to content

505 Overlook DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 4, 2023

Property Information

Block4910
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,540
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
57%
Improvement Value:$280,000
43%
Total Assessment$652,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,356+5.3%
2024$8,887+5.5%
2023$8,422+4.3%
2022$8,074+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 9641, Page 5445NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1958