Skip to content

205 Schock AveNeptune, NJ 07753

Built 1941

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block4910
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class18
Description2S-F-O-DG-1U
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,342
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,700
55%
Improvement Value:$275,000
45%
Total Assessment$613,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168+8.6%
2024$9,359-13.2%
2023$10,778+4.5%
2022$10,313+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,342DeedBook 9609, Page 6007Recorded8/10/2022

Property Sale

Sale
$402,000

From:

To:

Sq Ft2,342DeedBook 9119, Page 4865Recorded6/25/2015

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 8327, Page 1746

Property Built

Built

Year Built: 1941