Skip to content

300 Carton AveNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
Jun 15, 1988

Property Information

Block4912
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SBS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,100
47%
Improvement Value:$416,500
53%
Total Assessment$778,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,711+6.0%
2024$11,051+8.6%
2023$10,180+4.4%
2022$9,751+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 4862, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1965