Skip to content

413 Ely RdNeptune, NJ 07753

Built 1972

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 5, 2015

Property Information

Block4912
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
57%
Improvement Value:$262,200
43%
Total Assessment$610,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,014+9.0%
2024$9,189+13.4%
2023$8,105+4.2%
2022$7,777+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 9140, Page 3214Recorded11/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1972