Skip to content

505 Moore RoadNeptune, NJ 07753

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$580,050
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block5001
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,300
64%
Improvement Value:$166,600
36%
Total Assessment$466,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,021+10.5%
2024$7,262+1.9%
2023$7,129+4.3%
2022$6,833+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,050
Sq Ft1,280DeedBook 9754, Page 8098Recorded9/5/2025

Property Sale

Sale
$428,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9611, Page 84Recorded8/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1961