Skip to content

422 Morrisey RdNeptune, NJ 07753

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2003

Property Information

Block5002
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,629
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
52%
Improvement Value:$277,400
48%
Total Assessment$577,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,251+8.8%
2024$8,501+12.2%
2023$7,575+4.4%
2022$7,256+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948