Skip to content

325 Clayton AveNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 23, 2018

Property Information

Block5002
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SFA2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,175
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,300
67%
Improvement Value:$195,300
33%
Total Assessment$590,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,216+11.0%
2024$8,302+1.4%
2023$8,190+4.0%
2022$7,873+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,175DeedBook 9318, Page 3234NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1957