Skip to content

335 Victor PlNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Feb 26, 2015

Property Information

Block5003
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SCBS 6/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,200
58%
Improvement Value:$182,500
42%
Total Assessment$429,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,459+9.1%
2024$6,834-1.5%
2023$6,935+4.5%
2022$6,638+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 9102, Page 3322Recorded3/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 8764, Page 5035

Property Built

Built

Year Built: 1965