Skip to content

235 Lakewood RoadNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block5003
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class18
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
54%
Improvement Value:$293,300
46%
Total Assessment$641,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,713+7.4%
2024$9,976+2.3%
2023$9,752+12.6%
2022$8,661-4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,595DeedBook 9122, Page 723Recorded7/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$126,500
DeedBook 5541, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1957