Skip to content

517 Couse RoadNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 25, 2004

Property Information

Block5007
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SFV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
67%
Improvement Value:$147,400
33%
Total Assessment$447,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690+11.0%
2024$6,930+1.2%
2023$6,846+4.3%
2022$6,564+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8382, Page 3743

Property Built

Built

Year Built: 1956