Skip to content

505 Lakewood RoadNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Sep 8, 2016

Property Information

Block5012
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-AL-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,100
66%
Improvement Value:$167,200
34%
Total Assessment$490,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,363+9.3%
2024$7,652+6.5%
2023$7,182+12.7%
2022$6,375-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9188, Page 4333Recorded9/26/2016

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 8802, Page 2211

Property Built

Built

Year Built: 1961