Skip to content

1304 Heck AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block503
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage722
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,300
63%
Improvement Value:$106,900
37%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,395+17.9%
2024$3,728+42.6%
2023$2,614+15.7%
2022$2,260+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft722DeedBook 9390, Page 2463NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/9/2020

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 4916, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1930