Skip to content

1216 Heck AveNeptune, NJ 07753

Built 1941

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 8, 2023

Property Information

Block503
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description1S-F-R-1U
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,300
55%
Improvement Value:$146,500
45%
Total Assessment$328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,355+13.1%
2024$4,735
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 9637, Page 2249NU CodeCharitable / religious (17)Recorded3/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1941