Skip to content

1603 Bradfiske AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block505
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description1SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,400
47%
Improvement Value:$252,200
53%
Total Assessment$474,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,867+8.8%
2024$7,233+3.8%
2023$6,969+11.0%
2022$6,280+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 9252, Page 569NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960