Skip to content

145 Fisher AveNeptune, NJ 07753

Built 2007

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 9, 2018

Property Information

Block506
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,310
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,800
35%
Improvement Value:$356,900
65%
Total Assessment$551,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,044+6.7%
2024$8,479+18.8%
2023$7,140+9.4%
2022$6,523+14.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,800

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 9288, Page 4381NU CodeGovernment (15)Recorded5/22/2018

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 9187, Page 5961NU CodeSheriff sale (12)Recorded9/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 2007