Skip to content

9 George StNeptune, NJ 07753

Built 2017

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 7, 2017

Property Information

Block714
Lot45
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,361
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,800
38%
Improvement Value:$381,000
62%
Total Assessment$616,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,800+6.7%
2024$9,184+19.5%
2023$7,683+11.0%
2022$6,920+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 9223, Page 4213NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 9155, Page 3650Recorded3/4/2016

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 8051, Page 1450