Skip to content

526 Lakewood RoadNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block5101
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description1SFAL2G 6/3/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,600
62%
Improvement Value:$280,700
38%
Total Assessment$740,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,597+9.6%
2024$9,666+10.0%
2023$8,786+24.9%
2022$7,036-14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft1,394DeedBook 9738, Page 6182NU CodeRecord card mismatch (32)Recorded5/20/2025

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 9085, Page 6583

Property Built

Built

Year Built: 1958