Skip to content

413 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1978

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block5103
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2SF 7/3/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,643
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,100
49%
Improvement Value:$354,900
51%
Total Assessment$697,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,730+6.5%
2024$11,009+7.3%
2023$10,263+11.8%
2022$9,184+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,643DeedBook 9236, Page 7497Recorded7/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$398,000
DeedBook 8905, Page 3741

Property Built

Built

Year Built: 1978