Skip to content

348 Carton AveNeptune, NJ 07753

Built 1970

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block5011
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
61%
Improvement Value:$194,600
39%
Total Assessment$494,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,666+8.4%
2024$7,995+15.1%
2023$6,945+10.3%
2022$6,297-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9581, Page 7090NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/2/2022

Property Sale

SaleMulti
$222,500
DeedBook 8939, Page 1975

Property Built

Built

Year Built: 1970