Skip to content

515 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1976

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block5104
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,401
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,500
59%
Improvement Value:$206,600
41%
Total Assessment$503,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,578+8.4%
2024$7,914+13.4%
2023$6,979+9.9%
2022$6,352-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976