Skip to content

703 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block5108
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-C-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,755
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,100
65%
Improvement Value:$217,100
35%
Total Assessment$616,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781+9.3%
2024$8,949+5.7%
2023$8,465+7.0%
2022$7,911+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5856, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1958